Olejowanie to jeden z najpopularniejszych sposobów pielęgnacji włosów. Służy zarówno wrażliwej skórze głowy, jak i włosom o różnej porowatości, grubości, kolorze i strukturze. Jednak zanim przeprowadzisz ten zabieg, powinnaś dobrać odpowiedni olejek kosmetyczny. Jak to zrobić, by nie zaszkodzić swoim włosom?

olejek-kokosowy.jpg

Porowatość włosów a olejek

Jeśli zależy ci na tym, aby twoje włosy były zdrowe, mocne i ładne, zaaplikuj na nie olejek o właściwym nasyceniu kwasami tłuszczowymi. Ten z kolei dobierz do porowatości włosów. Ale jak to zrobić? Okazuje się, że nie jest to takie trudne zadanie. Otóż wyróżnia się trzy rodzaje porowatości włosów: niską, średnią i wysoką.

Włosy niskoporowate to te najzdrowsze, gładkie i lśniące. Jest je ciężko ufarbować lub rozjaśnić. Trudno je zmoczyć, a do tego schną bardzo długo. Nie są również podatne na modelowanie i stylizację. Dlaczego? Łuski włosowe ciasno przylegają do łodygi włosa i nawet najmniejsza ilość farby lub kropelki wody nie przenikną tak łatwo do wnętrza włosa. Łuski włosów średnioporowatych są nieco bardziej odchylone. Pasemka jest łatwo ułożyć, uczesać i ufarbować. Włosy takie wymagają specjalnej pielęgnacji. Przy odrobinie wysiłku można zmienić ich porowatość na niską. Z drugiej jednak strony można je uszkodzić i doprowadzić do tego, że staną się wysokoporowate. Mocno odchylone łuski są charakterystyczne dla włosów wysokoporowatych. Uważa się, że ten typ jest najbardziej zniszczony i podatny na uszkodzenia. Co więcej, łatwo poddaje się różnym zabiegom fryzjerskim, takim jak farbowanie, mycie i suszenie.

Nie zapomnij jednak, że włos na całej długości może mieć inną porowatość. Zazwyczaj jest tak, że na czubku głowy włosy są nisko- lub średnioporowate, a na końcach – wysokoporowate. Równie dobrze skóra głowy może przetłuszczać się. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem stosowanie kilku olejków lub olejowej mieszanki. Świetnie sprawdzi się też taki olejek, który zawiera podobną ilość różnych kwasów tłuszczowych.

Jak określić porowatość włosów?

Jest mnóstwo metod sprawdzenia porowatości włosów. Najprościej zrobić to podczas wizyty u trychologa, oglądając włos pod mikroskopem lub rozwiązując jeden z internetowych quizów. Przydatne będą także testy: wzrokowy, dotykowy, wody i olejku kokosowego. Na czym polegają?

Test wzrokowy polega na obserwowaniu tego, jak włosy wyglądają zaraz po umyciu lub wysuszeniu, jak się układają, czy puszą się w ciągu deszczowego dnia i czy są podatne na stylizację. Test dotykowy to nic innego jak organoleptyczne sprawdzenie porowatości włosów. Między dwa palce weź jednego włoska i przesuń go od nasady po końcówkę. Jeśli stanie się chropowaty i szorstki, to jest włosem wysokoporowatym. Gładki i elastyczny włos jest niskoporowaty. Test wody jest chyba najbardziej popularny wśród włosomaniaczek. Do miski z wodą wrzuć kilka włosów; pamiętaj, że muszą być czyste – silikony znajdujące się na jego powierzchni uniemożliwiałyby przeprowadzenie testu. Jeżeli włos po kilku minutach opadnie na dno naczynia, jest wysokoporowaty. Jeśli nie, jest niskoporowaty. Ostatnia metoda to test olejku kokosowego. Kosmetyk nałóż na całą długość włosów, po upływie godziny zmyj go; pasemek nie susz. Jeśli twoja fryzura puszy się, oznacza to, że masz włosy wysokoporowate.

Czy już wiesz, jaką porowatością charakteryzują się twoje włosy? Świetnie! Teraz wybierz olejek kosmetyczny. Do pielęgnacji włosów wysokoporowatych świetnie nadają się olejki wielonienasycone. Wypróbuj: olejek lniany, z wiesiołka, olej słonecznikowy, z pestek dyni, sojowy, kukurydziany, z nasion bawełny. O włosy średnioporowate zadbają takie olejki: awokado, ze słodkich migdałów, brzoskwiniowy, morelowy, wiśniowy, z nasion papai. Niskoporowate włosy pielęgnuj przy pomocy maseł kosmetycznych. Do tej grupy zalicza się: olejek kokosowy, masło Shea, olej palmowy, olej babassu, masło kakaowe.

Jak olejować włosy?

To bardzo prosty zabieg. Przed olejowaniem możesz umyć włosy; nie jest to jednak obowiązkowe. Co robić potem? Dużą ilość olejku nałóż i na skórę głowy, i na włosy. Odczekaj kilka godzin – w tym czasie kosmetyk wchłonie się. Jeżeli zależy ci na dogłębnym odżywieniu, wzmocnieniu i nawilżeniu, olejek pozostaw na całą noc. Na głowę załóż foliowy czepek i czapkę. W ten sposób substancje zawarte w kosmetyku szybciej i skuteczniej zaczną oddziaływać na włosy. Rankiem dokładnie umyj głowę swoim ulubionym szamponem. Pasemek nie susz; dzięki temu pozostaną gładkie i lśniące.