Olejowanie włosów nie bez przyczyny jest tak popularne. Nie tylko dogłębnie odżywia i regeneruje włosy, ale również pozwala dobrać odpowiednią metodę do stanu włosów, ich kondycji oraz trybu życia, jaki prowadzisz. Najczęstszym dylematem pojawiającym się podczas olejowanie włosów jest wybór tego, czy olejować je na mokro, czy na sucho. Czy te dwie metody różnią się sposobem działania olejku?
A może w obu przypadkach inne są efekty olejowanie włosów?
Poniżej omawiamy obydwie metody.
Olejowanie włosów na sucho
Może mieć dwie formy. Pierwsza z nich polega na włączeniu do olejowania skóry głowy. Jest to dogłębna forma olejowanie włosów. Nakładanie naturalnego olejku zarówno na kosmyki, jak i skórę głowy gwarantuje dogłębną regenerację nie tylko włosom wzdłuż całej ich łodygi, ale również wzmacnia ich cebulki. Odżywienie i wzmocnienie cebulek włosów gwarantuje zdrowy wzrost pukli, które przestają wypadać, rosną grube i mocne. Olejowanie skóry głowy wymaga od nas zmycia olejku po określonym czasie (minimum godzinie).
Inną formą olejowania włosów na sucho jest nakładanie oleju wyłącznie na pasma włosów, bez uwzględniania skóry głowy. Takie olejowanie można robić o każdej porze dnia, nawet kilkukrotnie w ciągu doby. Olej nałożony na suche włosy pozwala je rozczesać, ujarzmić i ułożyć fryzurę. Nie ma potrzeby zmywania go z włosów – działa on na zasadzie odżywki bez spłukiwania. Olejek nakładany w ciągu dnia lub rano podczas stylizacji włosów zabezpiecza je przed wszelkimi uszkodzeniami i sprawia, że włosy stają się miękkie i zyskują piękny wygląd i blask.
Olejowanie włosów na mokro
Ta forma olejowania wymaga oczywiście zwilżenia włosów przed aplikacją oleju. Można zwilżyć kosmyki wodą albo specjalnie przygotowanym naparem ziołowym (np. z pokrzywy lub skrzypu polnego). Olej nakłada się na włosy i skórę głowy, po czym zmywa po określonym czasie. Tak jak w przypadku olejowania na sucho godzina „leżakowania” olejku na włosach to minimum. Im dłużej trzyma się olej na kosmykach, tym lepiej – ma on bowiem więcej czasu, aby wniknąć we włosy i cebulki i naprawiać wszelkie szkody.
Olejowanie na mokro można również wykonać po myciu włosów. Wówczas nakłada się olej wyłącznie na włosy (mniej więcej od połowy ich długości), zaraz po umyciu. Należy pamiętać, aby nie przesadzić z ilością oleju, aby nie przeciążyć włosów.
Olejowanie włosów na mokro sprawdza się lepiej na włosach, które są bardzo suche, zniszczone i potrzebują dogłębnego nawilżenia. Olej ma bowiem szanse szybciej wniknąć do wnętrza wilgotnych włosów. Wilgotne pukle chłoną ponadto więcej olejku. Po częstym regularnym olejowanie da się niekiedy zauważyć, że pukle zyskują objętość i nabierają sprężystości. Olejowanie na mokro zapewni więc szybszą dogłębną regenerację, zaś olejowanie na sucho (przede wszystkim to, które nie wymaga nakładania oleju na skórę głowy) o wiele lepiej zabezpiecza włosy i dba o ich wygląd. Idealnie byłoby połączyć po prostu te dwie metody i przynajmniej raz w tygodniu wykonywać dogłębne olejowanie włosów na mokro, a w ciągu dnia sięgać po olejek i nakładać go codziennie na suche włosy. Powodzenia!