Olejowanie włosów to bardzo popularna forma pielęgnacji. Z takiego zabiegu szczególnie zadowolone będą dziewczyny, które mają wysokoporowate włosy. Oczywiście zanim zobaczymy efekty, musimy wybrać odpowiedni kosmetyk i metodę pielęgnacji. Równie ważna jest systematyczność. Generalnie wyróżnia się dwa sposoby olejowania włosów: na morko i na sucho.
Obydwa polecane są do włosów suchych, zniszczonych, puszących się, farbowanych lub rozjaśnianych.
Do dużej miski nalej około jeden litr ciepłej, przegotowanej wody. Dodać możesz także kilka kropel ekstraktu z aloesu lub mleczka pszczelego, glicerynę lub kwas hialuronowy. Do wody wlewamy olejek. Ilość produktu uzależniona jest od długości, gęstości, stopnia zniszczenia, i ogólnej kondycji włosów. Przyjmij zasadę: im mniej, tym lepiej; pamiętaj, że zawsze możesz dodać jeszcze kilka kropel olejku. Dla przykładu: do olejowania włosów długich, gęstych i rozjaśnionych wystarczy jedna łyżka stołowa kosmetyku. Najlepiej zacząć od olejków naturalnych i w pełni wartościowych. Co to oznacza? Produkt powinien być nierafinowany, tłoczony na zimno i bogaty w kwasy tłuszczowe jednonienasycone i wielonienasycone. W tak przygotowanej miksturze zanurz włosy na około dwie minuty. Zrób koczek lub załóż na głowę foliowy czepek i ręcznik. W ten sposób wytworzy się ciepło, które przyspieszy wchłanianie składników odżywczych. Po około godzinie zmyj olejek delikatnym szamponem i nałóż na pół godziny maseczkę nawilżającą, która ułatwi rozczesywanie.
Olejowanie włosów na sucho.
Na całej długości włosów rozprowadzamy olej. Jego ilość zależy od gęstości, zniszczenia i długości pasemek. Dla włosów sięgających połowy pleców wystarczą maksymalnie dwie stołowe łyżki. Następnie włosy upinamy w koczek lub związujemy w warkocz i okręcamy nim głowę – fryzurę trzeba zrobić wysoko na głowie, by pasemka nie pobrudziły ubrania. Równie dobrze można założyć ręcznik lub foliowy czepek i ciepłą czapkę. Włosy zmywamy po około godzinie; włosy przesuszone znacznie szybciej wchłaniają nakładane na nie substancje i dlatego możemy umyć je znacznie wcześniej. Głowę myjemy delikatnym szamponem, a na koniec nakładamy nawilżającą maseczkę i zmywamy ją po około 30 minutach.
Olejowanie włosów z maseczką.
Ostatnia metoda olejowania włosów polecana jest osobom, które nigdy nie mają czasu. Bardzo dobrze sprawdzi się na włosach puszących się. Kilka kropel olejku dodajemy do maseczki. Ten ostatni kosmetyk stosujemy według zaleceń producenta. Dzięki olejowaniu włosy są gładkie, lśniące i podatne na układanie. Nie elektryzują się i nie przesuszają. Są odżywione, a skóra głowy zregenerowana. Regularnie przeprowadzane aplikacje służą poprawie ogólnej kondycji włosów i skóry głowy.