Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z olejowaniem włosów, to warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami. Bo na początku musisz wiedzieć, jak często stosować olejki, jakie powinny być to olejki, jak w ogóle wygląda ten zabieg pielęgnacyjny i jakich efektów możesz się spodziewać.
Ogólna zasada mówi, że olejowanie włosów powinno wykonywać się przynajmniej raz w tygodniu.
Tak naprawdę częstotliwość zabiegów uzależniona jest od wielu czynników. Nie ma sensu nakładać oleju wtedy, kiedy w ogóle nie są zniszczone. No chyba że raz na miesiąc, by ładnie się błyszczały. Zupełnie inaczej trzeba postępować, gdy pasemka są zniszczone, a skóra głowy przesuszona. Wtedy olejowanie włosów można robić przed każdym myciem głowy.
Wybór kosmetyku do olejowania włosów to dla niektórych dziewczyn prawdziwa udręka. Bo olejek trzeba dobrać do rodzaju skóry głowy, stopnia zniszczenia włosów i typu porowatości. Równie ważne jest to, jakie kwasy tłuszczowe i witaminy zawiera produkt pielęgnacyjny. Pewnie dla większości kobiet cena będzie miała wpływ na zakup olejku. I tu jest o tyle dobrze, że do olejowania włosów dobre będą oleje kosmetyczne i spożywcze. Wykorzystać można gotowe mieszanki olejków dostępne w drogeriach. Ale jak ognia należy unikać olejków na bazie silikonów, ponieważ posiadają tylko działanie powierzchowne. Ważne jest, aby do pielęgnacji używać olejków nierafinowanych i tłoczonych na zimno.
Nakładanie olejku dobrać musimy tak, aby aplikacja nie męczyła i nie zniechęciła nas do dalszej pielęgnacji, lecz przyniosła nam radość w postaci upragnionych efektów. Jest kilka sposobów olejowania włosów i każdy sprawdza się na innym rodzaju włosów. To, jaką metodę wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od nas, ale także od długości, gęstości, porowatości i uszkodzeń pasemek. Podczas kilku pierwszych zabiegów zaleca się nałożenie na włosy dwóch łyżek stołowych olejku, a potem zwiększanie tej dawki. Olejowanie włosów przeprowadzać można na mokrych lub suchych pasemkach; olejek wcierać można także tylko w końcówki lub całe włosy i skórę głowy; czasami przyda się także masaż skóry głowy. Ale uwaga: nie wszystkie dziewczyny tolerują nakładanie olejków bezpośrednio na skalp. U niektórych obserwuje się między innymi wypadanie włosów.
Przed olejowaniem włosów zawsze należy umyć głowę i, w zależności od metody, wysuszyć pasemka (olejowanie włosów na sucho). Rozczesz włosy, a potem nałóż olejek na całe pasma i skórę głowy. Zrób krótki masaż skóry głowy, by poprawić krążenie krwi i polepszyć wchłanianie składników odżywczych. Włosy upnij w kok lub załóż foliowy czepek i ręcznik. Olejek pozostaw na głowie na co najmniej 30 minut, a następnie umyj włosy delikatnym szamponem.
Olejowanie włosów przynosi bardzo dobre efekty. Nie dość, że skóra głowy jest zregenerowana, to włosy są odżywione i wzmocnione. Łupież znika prawie bez śladu, podrażnienia nie pojawiają się, a naskórek szybciej się regeneruje. Włosy są wygładzone, podatne na układanie, niesforne pasemka jest łatwiej ułożyć. Rozdwojone końcówki są odbudowane, a przesuszone pasemka – nawilżone.