Bardzo trudno je zapuścić, ale warto, bo wyglądają świetnie. Nie da się ukryć, że długie włosy dodają kobiecości – jednak tylko wtedy, gdy są zadbane, zdrowe i mocne. Tu pojawia się problem, bo często nie wiemy, jak właściwie o nie zadbać. Czy są na to jakieś złote środki?

Każda kobieta choć raz w życiu pomyślała, że fajnie byłoby mieć długie włosy, które swoją gęstością, pięknem i blaskiem zachwycają każdego dnia. To marzenie, które można spełnić – trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach pielęgnacji włosów, ich zapuszczania i stylizowania.

Krok 1. Zapuszczanie włosów

Jeśli chcesz mieć długie włosy, musisz je zapuścić. To czasochłonny i wymagający proces, do którego dobrze jest się przygotować.

  1. Przede wszystkim zanim zaczniesz zapuszczać włosy, zregeneruj je. To obowiązkowy krok, ponieważ osłabione włosy nie będą w stanie rosnąć tak szybko, jak byśmy tego oczekiwały. Nie będą też wyglądały dobrze, bo będą suche, kruche i rozdwajające się.
  2. Musisz też pamiętać, że największy wpływ na szybkość wzrostu włosów ma dieta i styl życia. Podstawą jest zdrowe odżywianie się, dostarczanie cennych witamin, minerałów i tłuszczów omega, a także wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie. Warto ograniczyć też palenie papierosów i picie alkoholu, bo każda używka w nadmiarze ma zły wpływ na stan włosów.
  3. Co do sposobów pielęgnacji włosów, dzięki którym przyspieszymy ich wzrost, najprościej wykorzystać po prostu naturalne olejki i wcierki do włosów. Nakładane na skórę głowy pobudzą cebulki włosów do efektywniejszej pracy, a w konsekwencji włosy będą rosły szybciej.

Krok 2. Pielęgnacja długich włosów

Jeśli już uda się zapuścić włosy i uzyskać tę wymarzoną długość, warto zadbać o nie, żeby pozostały zdrowe i mocne jak najdłużej. Trzeba jednak nastawić się na to, że pielęgnacja długich włosów nie należy do najłatwiejszych zadań – są skłonne do plątania się, trudno je rozczesać, a przez źle dobraną pielęgnację mogą być oklapnięte, pozbawione objętości i często przetłuszczone.

Oto kilka zasad, o których trzeba pamiętać.

  1. Zawsze rozczesuj włosy przed myciem, żeby się mniej plątały.
  2. Myj delikatnie, łagodnym szamponem, bez SLS i SLES.
  3. Stosuj wyłącznie kosmetyki do spłukiwania, żeby nie obciążać włosów.
  4. Pamiętaj o tym, żeby odżywiać, nawilżać i regenerować.
  5. Nigdy nie rozczesuj mokrych włosów, bo mogą się zniszczyć.
  6. Jeśli masz rozdwojone końcówki, obetnij je jak najszybciej.
  7. Chroń włosy przed temperaturą, słońcem i uszkodzeniami mechanicznymi.

Krok 3. Stylizacja włosów długich

Jeśli mamy długie włosy, bardzo często chcemy je wystylizować. Ich długość umożliwia nam ich związywanie, kręcenie, upinanie, ale… to wszystko są zabiegi, podczas których bardzo łatwo je zniszczyć.

Jak stylizować długie włosy, żeby ich nie zniszczyć? Robić to z głową. Jeśli rozczesujemy, to tylko szczotkami z naturalnego włosia. Jeśli suszymy, to delikatnie odciskając w ręcznik i nie używając nawiewu o bardzo wysokiej temperaturze. Jeśli prostujemy lub kręcimy, to naturalnymi metodami lub przy użyciu jak najniższej temperatury. Jeśli upinamy, to bez metalowych, ostrych, wczepiających się we włosy gadżetów i dużej ilości lakieru do włosów, który mógłby je skleić.

Podsumowanie

Czasami nie trzeba wiele, żeby mieć długie i piękne włosy. Wystarczy nie zapominać o podstawach, bo to one są najważniejsze. Dopiero gdy zadbamy o odpowiednią pielęgnację, nawilżanie, regenerację i ochronę, możemy wprowadzać dodatkowe metody przyspieszania wzrostu włosów – wcierki, peelingi, ampułki, oleje.