Dlaczego włosy hindusek są tak lśniące, gładkie i śliczne? Ponieważ stosują olejowanie włosów. Na czym polega ten zabieg pielęgnacyjny? Mówiąc najprościej, jest to nakładanie na włosy i skórę głowy olejów kosmetycznych. Oczywiście świetnie sprawdzą się też olejki przeznaczone do smażenia lub sałatek. Co zrobić, aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami? Poznaj sekrety udanego olejowania włosów.

olejowanie-włosów.jpgJakie efekty daje olejowanie włosów?

Zapewnia zdrowy połysk, wygładzenie i nawilżenie przesuszonym pasemkom. Regeneruje uszkodzone końcówki, wzmacnia cebulki włosowe, łagodzi podrażnienia skóry głowy. Podkreśla skręt loczków, ułatwia rozczesywanie, zabezpiecza włosy przed działaniem gorącego powietrza, mroźnego wiatru, zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Pomaga w walce z łupieżem, chroni kolor włosów farbowanych, ogranicza wydzielanie sebum.

Jak olejować włosy? Wyróżnia się kilka metod olejowania włosów. Jedna z nich mówi, że kosmetyk należy nakładać na suche włosy. Niewielką ilość olejku nanosi się również na skórę głowy i końcówki pasemek. Do tej metody pielęgnacyjnej warto dołączyć masaż, który poprawi krążenie krwi, zapobiegnie wypadaniu włosów i wzmocni cebulki włosowe. Olejek pozostawia się na co najmniej 30 minut, po czym spłukuje się chłodną wodą, a głowę myje się delikatnym szamponem. Taki zabieg powtarzamy dwa razy w tygodniu. Druga metoda polega na olejowaniu włosów wilgotnych. Olejku nie spłukuje się, lecz pozostawia po to, aby mógł wchłonąć się w skórę głowy i pasemka.

Jaki olejek wybrać do olejowania włosów? Wykorzystać można zarówno oleje kosmetyczne, jak i oleje spożywcze. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać do nich ekstrakty z ziół lub olejki eteryczne. Jednak zapamiętaj, że wszystko zależy od porowatości włosów. W sieci znaleźć można spis olejków z uwzględnieniem zawartości kwasów tłuszczowych, co z kolei odpowiada porowatości włosów. Wbrew pozorom dobór olejku nie jest taką trudną sprawą. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jest jeszcze kilka przydatnych informacji, które należy zapamiętać zanim rozpoczniemy olejowanie włosów. Ważne jest, aby produkt nakładać na czyste pasemka. Do olejowania włosów długich wystarczą zaledwie dwie łyżki stołowe olejku. Najlepszymi kosmetykami pielęgnacyjnymi są oleje nierafinowane i tłoczone na zimno – tylko takie produkty zachowują wszystkie składniki odżywcze i cenne właściwości.