Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że codzienne, rutynowe nawyki i działania mogą znacznie niszczyć włosy i osłabiać ich strukturę. Czy wiesz, o jakich mowa? Sprawdź, czy nieopatrznie nie niszczysz swoich włosów!

Co niszczy włosy?

Zbyt ciasne upięcia
Często wiążesz włosy w koński ogon? Oczywiście wiemy, że masz wtedy doskonałą fryzurę, wygodną, włosy są ujarzmione. Jednak pamiętaj, że podczas ciasnych upięć włosy są bardzo naciągnięte, przez co ich struktura ulega nadwyrężeniu, a na powierzchni tworzą się mikroudszkodzenia, które stopniowo przyczyniają się do znacznych uszkodzeń na powierzchni. Ponadto mocno spinając włosy, naciągasz ich cebuli, które słabiej utrzymują się w mieszkach.

Mycie źle dobranym szamponem
Szampon to kosmetyk, który traktujemy po macoszemu: myjemy włosy, nie zastanawiając się, jak działa, Najczęściej sprawdzamy, jak myje, czy się pienni i jak pachnie. Tymczasem dobrze dobrany szampon to pierwszy krok w dobrej pielęgnacji włosów. Może nie tylko zmywać resztki kosmetyków, kurzu i toksyn, ale także równoważyć sebum oraz koić i tonizować skórę głowy.

Mycie włosów zbyt gorącą wodą
Utarło się, ze im cieplejsza woda, tym lepiej umyte włosy. Nic bardziej mylnego! Zbyt ciepła woda otwiera łuski włosów, przez co są one bardziej narażone na niszczenie. Gorąco nie sprzyja też cebulkom: zaczynają słabnąć i obkurczają się, a także łatwiej wypadają. Ciepła woda wypłukuje z włosów warstwę lipidową – włosy się odwadniają, wysuszają i stają się kruche.

Nakładanie odżywki na skórę głowy
To podstawowy błąd w pielęgnacji, ponieważ odzywka do włosów w ogóle nie jest przeznaczona do skóry głowy. Często zawiera nabłyszczające silikony (o ile na włosy działają doskonale, o tyle na skórę mogą działać komedogennie), a ponadto jej kompozycja i gęstość może sprawić, ze włosy przy samej skórze staną się oklapnięte, bez objętości, ciężkie i szybciej zaczną się przetłuszczać.

Suszarka, prostownica i inne wysokie temperatury
Jeśli często suszysz włosy suszarką pamiętaj, że taka temperatura nie sprzyja ich kondycji. Suszarka niszczy włosy, ponieważ wytrąca wodę z ich wnętrza. Im wyższa temperatura, tym szybciej włosy tracą kondycję. Widać to zwłaszcza a końcach włosów, ponieważ ta część jest z nami najdłużej – to najstarsza część włosa, więc jest najdłużej narażana na niszczenie.
Jeszce gorzej mają się sprawy, jeśli często stosujesz prostownicę. Ta z kolei rozrywa bezpowrotnie wiązania siarczkowe we wnętrzu włosów. Przez to włosy stają się suche, sztywne i nie sposób ich ujarzmić, wygładzić czy nawilżyły, a ponadto łamią się i =krusza nawet przy czesaniu.

Tarcie włosów i mechaniczne uszkodzenia
Jeśli po kąpieli mocno trzesz włosy w ręcznik to wiedz, że ta czynność mocno wyciera powierzchnie włosa i osłabia ich strukturę. Podczas zbyt intensywnego szczotkowania pasma także mocno się nadwyręzają – mikrourazy przyczyniają się później do postępującego zniszczenia włosów.